Wizyta Studyjna Gości z LGD Nelja Valla Kogu z Estonii
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 07 luty 2018 14:03
W dniach 1-2 lutego br. Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa gościło przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania Nelja Valla Kogu z Tallinna w Estonii. Spotkanie miało na celu nawiązanie wzajemnej współpracy (także w ramach realizowania przyszłego międzynarodowego projektu współpracy), a zarazem zawarcie szerszych kontaktów oraz wymianę dobrych praktyk i doświadczeń.
W ramach wizyty studyjnej, trzyosobowa estońska delegacja (dzięki funduszom z programu LEADER), miała okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc i obiektów znajdujących się na terenie naszych podkrakowskich gmin. Pierwszego dnia wizyty (1.02.2018) goście z tego nadbałtyckiego kraju odwiedzili Urząd Gminy Wielka Wieś w Szycach oraz plac zabaw w Modlnicy. Następnie przemieścili się do gminy Zielonki, gdzie mieli okazję podziwiać eksponaty znajdujące się w Izbie Regionalnej w Bibliotece Publicznej w Zielonkach. Wysłuchali także prezentacji dotyczącej działalności i samej Gminy Zielonki przygotowanej przez Panie Iwonę Opałkę oraz Małgorzatę Kmitę-Fugiel. Projekt – tzw. akcja społeczna pn. „I integracyjna rowerowa gra terenowa Węgrzce-Pękowice” przeprowadzona przez Panie Magdalenę Listoś i Magdalenę Filipek to tematyka kolejnej prezentacji, którą mieli okazję wysłuchać goście z Estonii. Niezwykłe wrażenie zrobiła na gościach z zagranicy wizyta w niedawno wybudowanej remizie OSP w Bibicach. Następna odwiedzana gmina to gmina Michałowice. Tutaj Estończycy zwiedzili Bibliotekę Publiczną oraz Centrum Kultury i Promocji. Kolejny niezwykle ciekawy punkt programu to wizyta na terenie Dworu w Michałowicach, podczas której Pani Monika
Biernacka-Lorenz opowiedziała gościom burzliwą historię tego historycznego obiektu. Następnie udaliśmy się wraz z gośćmi do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych, gdzie wizytujący podziwiali piękne i bogate wnętrze kościoła. Zwieńczeniem tego obfitującego we wrażenia i liczne wizyty dnia było wspólne spotkanie zorganizowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Michałowice „Pod Kwitnącą Jabłonią” oraz OSP w Zagórzycach Dworskich w remizie OSP. Podczas tego wieczoru goście mieli możliwość zapoznania się z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych oraz skosztowania lokalnych potraw przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Drugi dzień (2.01.2018r.) wizyty zagranicznych gości poświęcony był na przeprowadzenie warsztatów w biurze lokalnej grupy działania w Raciborowicach, podczas których starano się wypracować wspólne ramy i cele przyszłego projektu współpracy.
Na zakończenie wizyty studyjnej Estończycy odwiedzili jeszcze Klub Jazdy Konnej „Szary” w Michałowicach oraz plac zabaw powstały w ramach działania LEADER w ramach PROW 2007-2013.
Serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie w organizację i przebieg całej wizyty studyjnej naszych zagranicznych gości pragniemy złożyć: Panu Marcinowi Rybskiemu - Kierownikowi Referatu Promocji i Rozwoju Gminy Wielka Wieś, Panu Mariuszowi Zielińskiemu - Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz Pani Natalii Potoczek także z Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Paniom: Iwonie Opałka oraz Małgorzacie Kmita-Fugiel – redaktorkom „Wiadomości Lokalnych Gminy Zielonki”, Paniom: Magdalenie Listoś i Magdalenie Filipek – realizatorkom akcji społecznej we wsiach Pękowice i Węgrzce, reprezentantom Ochotniczej Straży Pożarnej w Bibicach, Pani Sylwii Senisson z Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach, Pani Monice Biernackiej-Lorenz z Dworu w Michałowicach, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Pod Kwitnącą Jabłonią” w Zagórzycach oraz przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzycach. Podziękowania składamy również Pani Renacie Wiss, za przedstawienie dorobku z rękodzielnictwa KGW Pietrzejowice, a także reprezentantom i członkom Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa. Z ramienia Zarządu Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa podziękowania należą się również Pani Barbarze Kawie – Wiceprezes Stowarzyszenia za wszelką pomoc i zaangażowanie podczas organizacji wizyty studyjnej.
Wyrazy szczególnego podziękowania należą się Pani Monice Kwaczale – Dyrektor Biura LGD za zorganizowanie, koordynowanie i rolę tłumacza podczas całej wizyty studyjnej, a także pracownikom Biura Joannie Sołtys oraz Agnieszce Bednarczyk.
Mamy nadzieję, że wizyta zagranicznych gości zaowocuje w przyszłości wspólnym projektem współpracy.