Spichlerz Koronny –wizyta oceniająca Kapituły przyznającej znak
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 28 czerwiec 2019 08:07
24 czerwca b.r. był dla naszego stowarzyszenia dniem niezwykle bogatym w wydarzenia, a przede wszystkim w liczne atrakcje kulinarne. W ramach realizacji projektu własnego pn. „Spichlerz Koronny – wdrożenie oraz promocja marki lokalnej LGD” odbyła się wizyta oceniająca produkty i usługi zgłoszone w ramach naboru wniosków o uzyskanie prawa do używania i korzystania ze Znaku Jakości Spichlerz Koronny (ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020).
Nasza Kapituła przyznająca znak marki lokalnej składa się 6 z osób: P. dr hab. Monika Bieniasz – pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, P. Olga Gałek –Wiceprezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, P. Szymon Gatlik – specjalista ds. turystyki i znawca kulinariów, P. dr Krystian Miczka – wykładowca akademicki na kierunkach związanych z turystyką, P. Jerzy Sułowski – redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” i P. Małgorzata Zięć – Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatu Krakowskiego.
Objazd po terenie naszych 4 gmin rozpoczęliśmy od gminy Wielka Wieś, na terenie której działa Hotel Witek. Przedstawiciele naszej Kapituły zostali poczęstowani pysznym śniadaniem, przygotowanym przez szefa kuchni hotelowej restauracji, m.in. pstrągiem wędzonym pochodzącym z Doliny Kluczwody.
Następnie Kapituła udała się do Prądnika Korzkiewskiego, do malowniczo położonego Gospodarstwa Agroturystycznego Pani Elżbiety Woźniczki „We Młynie”, w którym to goście zostali uraczeni wybornymi sokami z kwiatów czarnego bzu i z aronii z liściem wiśni, a także na osłodzenie reszty dnia miodami z lokalnej pasieki.
Kolejna odwiedzana gmina – Zielonki i miejscowość Brzozówka, w której funkcjonuje firma „Koliber”. Pani Ewa Sadzik – właścicielka firmy zajmuje się wytwarzaniem w sposób tradycyjny żurku zbożowego wiejskiego, barszczu białego wiejskiego oraz barszczu czerwonego. Oczywiście bazę dla tych produktów stanowią naturalne i ekologiczne składniki pozyskane od lokalnych dostawców.
Następny punkt na trasie przejazdu Kapituły to Zielonki i mieszcząca się tutaj Restauracja Malinowy Anioł. Tarta jabłowo-rabarbarowa to kolejny rarytas, którym zostali poczęstowani członkowie naszej rady oceniającej.
Garlica Murowana i nowe odwiedzane miejsce, czyli winnica Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pn. „Garlicki Lamus”. Tym razem goście mieli okazję skosztować lokalnego trunku w postaci wina o nazwie „Uniwersyteckie Grono”.
Po spróbowaniu „czegoś mocniejszego” Kapituła udała się do kolejnej gminy – Michałowice, w której znajduje się cukiernia Pani Beaty Broś „Zdrowe Ciacho”. Ciasto „Jaglaczek”, którym została ugoszczona rada oceniająca było nie tylko pyszne, ale i jak wskazuje nazwa firmy zdrowe.
Nieopodal „Zdrowego Ciacha” znajduje się Restauracja Szary Residence, gdzie na Komisję oceniającą czekała istna kulinarna uczta w postaci sałatki z karmelizowanymi jabłkami, pierogów z jabłkami oraz migdałowej szarlotki.
Z kolei Panie z firmy Cafe UL Kawa i Kultura przygotowały do degustacji autorski malinowy tort, który nie tylko pięknie się prezentował, ale i wybornie smakował.
Słodkim zwieńczeniem dnia była wizyta w Pasiece na Koźlicy w Masłomiącej, gdzie Kapituła posmakowała wielokwiatowych nektarowych miodów.
Pani Aneta Dudziak z pracowni tortów artystycznych „Z miłości do słodkości” zaprezentowała swoją pasję i miłość do słodkości właśnie w postaci „Słodkiego stołu”. Cóż, członkowie Komisji oceniającej nie mogli odmówić spróbowania takich pyszności.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i firmom za poświęcony czas, trud i zaangażowanie w przyjęcie członków Kapituły przyznającej znak marki lokalnej „Spichlerz Koronny” oraz za sam udział w naszym projekcie.
Członkom Kapituły składamy serdeczne wyrazy wdzięczności za pracę i czas poświęcony na ocenę naszych lokalnych produktów i usług.
Wizytując tereny naszych gmin jeszcze bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nasze „małe ojczyzny” to istna skarbnica i nomen omen spichlerz lokalnych zasobów, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. I to właśnie na tych lokalnych zasobach warto tworzyć ofertę dla klientów czy turystów.
Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia podczas gali wręczenia statuetek „Spichlerz Koronny”, która odbędzie się już we wrześniu!
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Materiał opracowany przez Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach realizacji projektu pt. „Spichlerz Koronny” – wdrożenie oraz promocja marki lokalnej LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa” w ramach
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020