Warsztaty dziennikarskie „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 18 sierpień 2021 12:26
Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa było partnerem odbywających się w Krakowie od 30.06 do 13.07 międzynarodowych warsztatów dziennikarskich „Piórem i w obiektywie. Dziennikarstwo kreatywne”. Warsztaty organizowane przez Fundację Eurointegracja i Centrum dla Rozwoju Kreatywności „Lileya” z Kijowa zgromadziły młodzież z Polski i Ukrainy, w sumie 60 osób, po 30 z każdej ze stron. Dzięki współpracy z organizatorami, w warsztatach wzięły udział osoby skierowane przez nasze stowarzyszenie.
W ramach zajęć dziennikarskich uczestnicy poznawali Kraków i region małopolski. Jednym z punktów programu była wizyta na terenie Lokalnej Grupy Działania „Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa”, gdzie zdobywano materiał na temat życia lokalnej społeczności. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała Pani Wiceprezes Barbara Kawa. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej odbyli spotkania i przeprowadzili wywiady z menedżerem stadniny koni Szary w Michałowicach Panem Bartoszem Radwanem, strażakami z OSP w Więcławicach na czele z Naczelnikiem Panem Maciejem Podymkiewiczem, z proboszczem Parafii św. Jakuba ks. Ryszardem Honkiszem, z artystami ludowymi i Dyrekcją Szkoły Panią Moniką Wołek. W siedzibie LGD Korona Północnego Krakowa w Zagórzycach młodzież zapoznała się z pracą lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich i pod ich okiem odbyła warsztaty kulinarne. Z tego miejsca pragniemy podziękować Stowarzyszeniu KGW „Pod Kwitnącą Jabłonią” na czele z Panią Grażyną Kozioł, KGW Prusy na czele z Panią Magdaleną Krajewską oraz KGW Pietrzejowice na czele z Panią Renatą Wiss. W Amfiteatrze Parafii św. Jakuba urządzono imprezę integracyjną z prezentacją krajów uczestników i plenerowy piknik.
Uczestnicy zwiedzili Zamek w Pieskowej Skale, oddział zamku na Wawelu, u stóp którego spoczywają bohaterzy powstania styczniowego, a wśród nich Andrej Potebnia, bohater narodowy Ukrainy i Polski. Tam złożono kwiaty w narodowych barwach i odśpiewano hymny obu narodów.
Uczestnicy brali aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, w tym w spektakularnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak Festiwal Kultury Żydowskiej, Jazz Summer Festiwal czy Festiwal Ulica. Program został połączony z działaniami kulturalno – artystycznymi, stworzono spektakl teatralny „Samsara” oraz wernisaż fotografii.
Wykładowcy warsztatów to wybitne osobowości dziennikarskie, a wśród nich Paulina Socha -Jakubowska z tygodnika WPROST, Ewa Ornacka - dziennikarka i scenarzystka, autorka książek i filmów o polskiej mafii, Hanka Wójciak - dziennikarka Radia Kraków, znana wokalistka, Kuba Niziński szef redakcji sportowej Radia Kraków czy fotoreporter Piotr Wojnarowski. Po zdobyciu solidnej porcji wiedzy i doświadczenia uczestnicy uzyskują certyfikat kompetencji Youthpass. Warsztaty odbyły się w ramach programu Erasmus+. To program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.